Family Guy a Magyar Televízión?

2025.07.22

Manapság – hála az online tér kiszélesedésének – egyre több úgynevezett lost media, azaz elveszett tartalom kerül felszínre poros padlásokon tárolt VHS-ekről, vagy a tulajdonosuk által eddig féltve őrzött tartalmakat rejtő merevlemezekről, és mindez kerül fel hirtelen az internetre. Az elmúlt évek talán legnagyobb találata a lost media-vadászok számára a Shrek 1995-ös egyik tesztfelvétele volt, amin a címszereplőre csak halványan emlékeztető ogre James Brown I Got You – ismertebb nevén I Feel Good – című számának dallamai kíséretében látja el egy ember baját.

A Family Guy esetében 27 év kellett hozzá, mire 2025 márciusában a teljes pilot rész elérhetővé vált az interneten, és végre nem kell rá lost mediaként tekinteni. A felnőtt animációs sorozat első epizódja 1999-ben debütált az USA-ban a Fox műsorán, Magyarországon viszont csak 2008-ban került először adásba a Comedy Centralon. A Seth MacFarlane alkotta produkcióról kevesen tudják, hogy első nyomai már 1995-ben felsejlettek a képernyőn. A The Life of Larry című MacFarlane-rövidfilmben Peter és Brian Griffin prototípusa játszotta a főszerepet. Az esetlen Larry és kutyája, Steve később 1997-ben visszatértek a Larry és Steve című rövidfilmben is, immár a What a Cartoon! című antológiasorozat keretein belül, amit a Cartoon Network sugárzott.

Larry és Steve
Larry és Steve

A sorozat eredetileg arra volt hivatott, hogy a legjobb rövidfilmek közül párnak esélyt adjon egy saját sorozat elindítására a csatornán – akkor még a Hanna-Barbera Stúdióval koprodukcióban. Így kapott lehetőséget a Dexter laboratóriuma, a Johnny Bravo, a Boci és Pipi, a Pindúr pandúrok, valamint a Bátor, a gyáva kutya, amiknek pilot epizódjai a What a Cartoon!-ban debütáltak 1995 és 1997 között, és amikből néhányba egyébként a későbbiekben MacFarlene írt is pár epizódot. A Larry és Steve azonban sajnos kiesett a kosárból, de az alkotó nem adta fel, és végül 50 ezer dollár támogatás mellett 1998-ban elkészítette a Family Guy próba, azaz pilot epizódját a Fox számára. Említésre méltó, hogy előtte azért még a Nickelodeonhoz is bekopogott – ami közismerten az elborult rajzfilmek otthona volt –, és bár ott is részt vett a csatorna antológiasorozatában, az Oh Yeah! Cartoons néhány epizódjában történetíróként, de a Larry és Steve/Family Guy ötletéből ők sem kértek.

A What a Cartoon! pár rövidfilmjének sztárja a Cartoon Network Wikin
A What a Cartoon! pár rövidfilmjének sztárja a Cartoon Network Wikin

Bár konkrétan a Larry és Steve-ből nem nőtte ki magát egy hosszabb projekt, megágyazott a Family Guy számára. Megtartva a két címszereplőt és felhasználva a Simpson család jól bevált receptjét, végül megszületett a keményvonalas felnőtt animációs stílust képviselő pilot, amit viszont ironikus módon a Fox soha nem mutatott be. Megnézték, majd a csatorna fejesei úgy döntöttek, berendelnek belőle egy évadot, amely végül 1999. január 31-én vette kezdetét, és bár 2003-ban, három évad után véget ért, 2005-ben felélesztették a sorozatot, és azóta is újabbnál újabb évadokkal jelentkezik minden évben.

A Family Guy pilotja először 2003-ban látott napvilágot a sorozat 2. évadjának DVD-extráján. Az epizódnak azonban csupán az első hét perce jelent meg. A maradék kilenc perc nem tárult a nézők elé. Bár talán csak az igazi hardcore Family Guy-rajongók számára volt kulcsfontosságú ez a kilenc perc, akiknek megannyi álmatlan éjszakát okozott, hogy csaknem 27 éven át rejtegették előlük a maradék játékidőt a készítők. A bevezető pilotot ugyanis beleépítették az első évad legelső részébe. Konkrétan ugyanaz a kettő, csak a hivatalossá vált, széles körben ismert verzióból hiányoznak momentumok, amik még a pilotban szerepeltek, de egyúttal új jelenetekben is bővelkedik. Ezen kívül meg is változtattak bizonyos részleteket, amik igaz, csak nüansznyi eltérésekben manifesztálódnak. Erre példa a hőlégballon lecserélése léghajóra, egy szatír poén módosítása meleg viccre, valamint egy utcán játszódó jelenet áthelyezése egy futball-stadionba.

A vizualitás is sokkal kezdetlegesebb volt a próbarészben. Sokkal kidolgozatlanabbak voltak a karakterek, mint a későbbiekben. Meg és Stewie ruhájában például a kék és a lila színek domináltak, csupán csak halványan emlékeztetve a későbbi szettjükre, de Peter is vastagkeretű, fekete szemüveget viselt, aminek a kontúrvonalai szerencsére nem lettek ennyire meghúzva a későbbiekben. A legnagyobb különbség Lois és Quagmire karaktereiben fedezhető fel. Előbbi a ruhái színein kívül a hajszínében is különbözött a később ismert megjelenésétől. Jellegzetessé vált vörös haja itt még szőke volt, és mit ne mondjak, számomra így jobban nézett ki. Quagmire még ennyire sem hasonlított önmagára. Egy teljesen más küllemű karakter köszön vissza a képernyőn, és bár a neve egyszer sem hangzik el, a szexuális aberráltsága több jelenetben is megmutatkozik, így bizonyosnak tekinthető, hogy ő bizony ki más lenne, mint Quagmire. Egyébként Peter baráti köréből Cleveland tűnik még fel egy pillanatra a színen, és bár szöveges megjelenést kapott, látszik, hogy MacFarlane ekkor még nem tervezett a karakterrel hosszú távra.

Christ érdemes még kiemelni a brigádból, akit itt még sokkal felnőttesebb, de egyben suttyóbb jellemmel ruháztak fel, ami a hangjából is kihallható, hiszen a sorozattal ellentétben nem Seth Green, hanem az alkotó, Seth MacFarlene szinkronizálta, csakúgy, mint Peter, Stewie, Brian és Quagmire karaktereit is. Apropó Brian. Ő szinte nem különbözött semmiben a végleges változatától, talán az orra hosszabb, mint a sorozatban.

A Family Guy teljes, vége főcímmel együtt 16 és fél perces pilotját Robert Paulsen animátor – nem azonos Rob Paulsen szinkronszínésszel – osztotta meg a saját weboldalán, majd onnan hamar átterjedt más platformokra is, miután rárepültek a rajongók, így rövid úton a YouTube-on is megosztották. Így fértem hozzá én is, és miután megtekintettem, eldöntöttem, hogy ebből muszáj alkotnom valamiféle remixet. Eljátszottam a gondolattal, hogy milyen lett volna, ha a Magyar Televízió annak idején bemutatja a pilotot. Bár elsőre merész gondolatnak tűnik, 1998-ban már sok mindenre vevő volt a köztévé. Megjelentek a kereskedelmi csatornák, amikkel bár nem volt céljuk versenyezni, a nézőiket azért nem akarták teljes egészében elveszteni, így bizonyos fokig kereskedelmi jellegű, szórakoztató műsorokat is vetítettek. Ilyenek voltak például a megnövekedett mennyiségű brazil telenovellák, a Mr. Bean-sorozat, vagy éppen egy fiatalokat megcélzó számítástechnikai magazin hétvégén, a délelőtti órákban. Ebbe a sorba simán beillett volna még egy ilyen formabontó kis rövidfilm is, mint a Family Guy pilotja.

A magyar szinkront az első részből vágtam a pilot alá. Ahogy fentebb írtam, vannak különbségek a két rész között – hiába ugyanazt a történetet mutatják be –, így kellett egy kicsit ügyeskedni, hogy összhangban legyen a kép és a hang egymással. Ez azzal járt, hogy mindkettőből ki kellett vágni kisebb-nagyobb részleteket, tehát egy valamelyest csonkított verzió kerül most terítékre, de a feelinget ettől függetlenül talán sikerült vele megteremteni. Fun fact, hogy a pilotban bizonyos mondatokat még más karakterek szájába adtak, így előfordul, hogy némely jelenetben Meg Lois, Chris pedig Brian hangján szólal meg.

1998 májusában járunk, a szép emlékű Baleczky Annamária felkonferálja az aznapi műsorokat, utána pedig a Family Guy-t tűzik műsorra. Merüljünk bele ebbe a fiktív VHS-ripbe, és képzeljük el, milyen lett volna, ha mindez valóban megtörtént volna.

A videó az alábbi linken érhető el:

A Family Guy pilotja a videó 6:31 percétől kezdődik.

A magyar videórészletek forrása: youtube.com/techy archívuma; youtube.com/Retro tévém; youtube.com/VHS-turkáló

Minden jog az MTVA és a 20th Century Fox Television tulajdonában áll.

Hegedűs Ádám Alex